SEO

Başarılı bir SEO süreci için doğru bağlamda ve doğru sırada tüm bileşenleri kullanmak gerekir. Bunlardan birincisi sektör ve hedef kitlesidir. Uygulanacak SEO stratejisinin ilk analiz edilmesi gereken adımıdır. Etmenin farklı hedefleri vardır. Bu nedenle de önce sektörü incelemek ve hedef kitlesinin neye önem verdiğini belirlemek önemlidir. Hedef kitlenin aradığı stratejiyi geliştirmek SEO çalışmasının başarılı olduğunu gösterir.

Bir diğer önemli adım ise anahtar kelime araştırmasıdır. Hedef kitlenizin aradığı şey, onu nasıl aradığı kadar önemlidir. Anahtar kelimeleri ararken kullanıcının amacı herhangi SEO kampanyasının başarısı için olmazsa olmazdır. Anahtar kelimeniz oluşturduktan sonra Google’a bunu yazarak ana sayfa taraması yapabilirsiniz.

Başarılı bir SEO çalışmasının bir diğer olmazsa olmazı ise SEO uyumlu içeriktir. Arama motoru sıralamanızı yükseltmek istiyorsanız yapmanız gereken anahtar kelimeleri kullandıktan sonra hedef kitlenize yönelik SEO uyumlu bir içerik hazırlamaktır. Biçimlendirme önemlidir, ancak yaratıcı fikirler, ilgi çekici bir içerik, hatasız dilbilgisi ve yazım da önemlidir.

SEO uyumlu görseller eklemek de stratejinizin parçası olmalıdır. Makale, tartışmakta olduğunuz noktaları, sayıları veya adımları göstermek için birkaç görüntüye sahip olabilir. Burada görsel isimlendirmeleri aramalarda hangi sırada görüntüleme alacağınız konusunda etkilidir.

Tüm çalışmalar bittikten sonra içeriğin ve web sitesinin başarısını ölçmek ve iyice analiz etmek önemlidir. Buna göre diğer içerikler belirlenir ve SEO stratejisi sürekli olarak izlenmiş olur.

Ne Kadar Süreyle SEO Hizmeti Almalıyım?

SEO Hizmeti süresi ise rakiplere, sitenizin durumuna göre değişmekle beraber düzenli olarak alınması gereken bir hizmettir. Google sürekli olarak değişen algoritmalara sahiptir bu nedenle düzenli hizmet alımıyla site durumu düzenli olarak takip edilir ve Google algoritmalarına göre yeniden düzenleme yapılır. Bir kez yapılan SEO çalışması da olumlu dönüş sağlayacaktır. Fakat bu çalışmanın süresi de oldukça önemlidir. Her bir yeni gelişme, site optimizasyonunu dolayısıyla da site içi SEO, site hızı ve site trafiği gibi faktörleri etkiler. Verimli sonuç almak için en az üç ay gibi bir süre SEO hizmeti almak önemlidir.

SEO Terimleri Olan, Organik Trafik ve Anahtar Kelime Nedir?

Sıklıkla kullanılan ve SEO’nun olmazsa olmazı organik trafik kavramı arama sonuçları sonucunda web sitenize gelen ziyaretçilere atıfta bulunmak için kullanılmaktadır. Sponsorlu reklamlar tarafından oluşturan ziyaretleri tanımlayan ücretli trafiğin tam tersidir. Organik olarak kabul edilen web sitenize gelen ziyaretçiler Google veya Bing gibi arama motorlarında direkt olarak sayfanızı bulur ve o şekilde gelir. Yani herhangi bir web sitesi tarafından yönlendirilmez. Sürekli olarak arama için optimize edilmiş içerik oluşturan web siteleri, organik trafikte sürekli bir artış ve arama sonuçlarında gelişmiş konumlandırmaya sahip olacaktır.

Anahtar kelime ise internet kullanıcısının arama motorunda arama yapmak için kullandığı bir kelimeyi ya da kelime grubunu tanımlamak için kullanılır. Bir SEO strateji planında anahtar kelimeler oldukça önemlidir. Anahtar kelimeler içerikte, başlıklarda ve diğer SEO öğelerinde bulunmalıdır. Organik trafik olarak adlandırılan ziyaretçileri sitenize çeken içerik oluşturmak için, bu ziyaretçilerin ihtiyaçlarını, kullandıkları dili ve aradıkları içerik türünü iyi bir şekilde analiz etmeniz gerekir. Anahtar kelime araştırması yapmak bunları anlamanıza yardımcı olur.

Uzun kuyruklu anahtar kelimeler ve tekil anahtar kelimeler olarak ikiye ayrılırlar. Tekil anahtar kelimeler genellikle yüksek arama hacmine sahip olurlar fakat aynı zamanda zorlu bir rekabet içindedirler. Örneğin “ayakkabı” kelimesi tekil anahtar kelimedir ve yüksek bir rekabete sahiptir. Uzun kuyruklu anahtar kelimeler ise daha net tanımlanmış kelimelerdir. Örneğin “kırmızı renkli topuklu ayakkabı” gibi. Uzun kuyruklu anahtar kelime daha az rekabete sahiptir.

Birincil anahtar kelimenizi URL’nizde, sayfadaki bir H1 etiketinde, meta açıklamasında ve sayfadaki resimlerin alt özniteliklerinde kullanabilirsiniz.

SEO çalışması yaparken sürekli olarak arama motorlarının en iyi sonucu gösterme arzusunu düşünmeniz gerekir. Düşük kaliteli sitelerin sıralama olasılığı daha düşüktür çünkü Google gibi arama motorları kullanıcısına en iyi sonucu ilk sırada getirir. Eğer web siteniz güvenilmez olarak işaretlendiyse ya amatörce hazırlanmış görünüyorsa ve en önemlilerinden biri yüklenme hızı yavaşsa potansiyel kullanıcılar muhtemelen başka bir sonucu tıklayacaktır.

Site İçi SEO Nedir? (On-Page SEO)

On-Page ve Off-Page SEO şeklinde iki farklı kategoride SEO çalışmaları yapılmaktadır. Fakat bu çalışmalar tamamen farklı alanlardadır. Site içi SEO web sitenizin sizin kontrolünüzdeki bölümlerini optimize etmeye odaklanır. Web sitenizin neyle ilgili olduğuna bakar. Sayfa içi SEO web sitenizin arama motoru sıralamanızı etkileyen faktörleri optimize etmeye yarayan eylemdir. Arama motorunda sonuç sayfasında sitenizin görüldüğü sıra, site erişilebilirliği, sayfa hızı, anahtar kelimeler ve başlık etiketleri dahil olmak üzere bir dizi sıralama faktörü tarafından belirlenmektedir.

Neden SEO Çalışmalarında SEO Uyumlu Makale Kullanılmalı?

SEO odaklı bir makale arama motorlarında yazınızın üst sıralarda yer almasına yardımcı olacak şekilde üretilen içeriktir. SEO uyumlu makale kimi zaman anahtar kelimelerle doldurulması gereken bir yazı gibi düşünülse de aslında arama motorunun içeriğinizi bulmasını ve anlamasına aynı zamanda da anlatmaya çalıştığınız konuyla bağlantı kurmasına yardımcı olmak için üretilen makaledir. SEO uyumlu makale denildiği zaman yalnızca anahtar kelimelerden oluşan, yüksek kelime sayısına sahip fakat herhangi bir bilgi vermeyen yazılardan bahsedilmemektedir.

Google ve diğer arama motorları daha yüksek kaliteli içeriğe her zaman öncelik vermektedir. Kullanıcısına mümkün olan en iyi cevabı vermeyi amaçlar ve bu da genel olarak kullanıcının sorgusuna en kapsamlı cevabı veren gönderilere sahip olmayı gerektirir. SEO çalışmanızın başarılı olmasını istiyorsanız SEO dostu makale kullanmadan bunu yapamazsınız. Çünkü kullanıcıyı sitenize çekecek olan en önemli şey içeriktir. Çünkü Google, Bing, Yahoo veya diğer arama motorları, arama yapanlara mümkün olan en iyi kullanıcı deneyimini sağlamak ister. Kısacası botlar için değil, kullanıcılar için içerik oluşturmak önemlidir. SEO uyumlu bir makale en iyi okuyucu deneyimini sunar.

SEO uyumlu içerik yazarken nelere dikkat ediliyor?

SEO uyumlu içerik yazarken dikkat edilecek noktalar arasında ilk yapılacak olan anahtar kelime araştırmasıdır. Bir içeriği oluşturmadan önce anahtar kelime araştırması yapmak gerekmektedir. Bu şekilde anahtar kelimelere odaklanabilir ve kişilerin hakkında bilgi aradığı konuları belirleyebilirsiniz. Hedef anahtar kelimeyi yazının başlığında kullanmak akılda kalıcı olması açısından da önemlidir. Ayrıca gönderinin içeriğini de doğru bir şekilde aktarmanıza yardımcı olur.

İçeriği yazarken paragrafların çok uzun olmamasına dikkat edilmelidir. Paragraflar mantıklı bir şekilde bağlanmalı ve her biri kendi fikrine sahip olmalıdır. Yazı tipi değiştirme, metin vurgulama ya da madde işaretleri ekleme SEO uyumlu içerik yazarken dikkat edilmesi gereken konulardan biridir. Gerektiği takdirde tek cümlelik paragraflar bile kullanabilirsiniz, ancak bunları tutumlu bir şekilde kullanın, aksi halde gönderiniz yalnızca bir liste gibi görünecektir.

Google, okuyucunun kolay anlayabilmesi için belli bir okuma seviyesine sahip içeriği daha çok tercih eder ve öne çıkarır. İçeriği basitleştirmenin aksine içeriğinizi içinde değer bulabilecek daha geniş bir kitleye sunmaya çalışarak yazmalısınız.

SEO çalışması yaparken dikkat edilecek faktörlerden biri de kullanıcıların hemen çıkma oranı. Eğer hemen çıkma oranı düşükse Google gibi arama motorları bu siteyi daha iyi sıralamalarla ödüllendirir. Bir kullanıcı bir sitede daha fazla zaman geçirirse bunun nedeni muhtemelen içeriklerini yararlı bulmasıdır. Google kullanıcılarına yalnızca en iyi sonuçları sunmak istediği için güçlü bir şekilde ziyaretçi ile etkileşime giren siteleri ön plana çıkaracaktır. SEO uyumlu içerik kullanımı bunun için de oldukça önemlidir.

Site Dışı SEO Çalışması Nedir? (Off-Page SEO)

Site dışı SEO çalışması sitenizin dışında gerçekleşen eylemlerdir. Bu teknikler diğer web sitelerinden gelen bağlantılar, sosyal medyadaki paylaşımlar ve webdeki siteniz hakkındaki bahsetmelerin ilgisini çekmeyi kapsamaktadır. Web siteniz dışında gerçekleşen ama sitenizin sıralamasını etkileyen unsurları içermektedir.

Off-Page SEO kontrolünüz dışında gelişmektedir. Sitenizin güvenilirliği ve sıralamasının yükselmesini içerir. Oldukça değerlidir çünkü arama motorlarına web sitenizin diğer kişiler için de önemli olduğunu gösterir. Aldığınız her kaliteli geri bağlantı web sitenizin aslında okunmaya değer olduğuna dair başka bir kaynaktan onay verildiğini anlatır. Site dışı optimizasyonun olmadığı bir web sitesi görünmez gibidir.

SEO Uyumlu Web Sitelerinin SEO’ya etkisi nedir?

SEO çalışmalarını uygulamak arama motorlarında varlığınızı artıracaktır. Hızlı ve kolay bir şekilde sıralama almak için Google botlarının işini kolaylaştırmak gerekmektedir. SEO uyumlu bir web site temel olarak bir arama motorunun sitedeki sayfaları keşfetmesine ve okumasına izin veren bir sitedir. Bir arama motorunun paylaştığınız içeriği kolayca tanıyabilmesi ve anlayabilmesini sağlamak arama motoru optimizasyonu ile mümkündür. Genel olarak SEO dostu bir web sitesi sayfanızdaki trafiği daha uzun süre tutar ve bu da web sitenizin arama sonuçlarındaki sıralamasını yükseltir. Tüm web sitenizin tasarımına entegre ettiğiniz bir SEO stratejisi potansiyel müşterileri sitenize çekmeye yardımcı olur.

SEO için kullanılan ücretli ve ücretsiz araçlar nelerdir?

Hiçbir ücret ödemeden kullanabileceğiniz ücretsiz SEO araçları bulunmaktadır. Bunlar genellikle kısıtlı olarak kullanılabilen araçlardır. Başlangıç seviyesindeki SEO stratejileri için yararlıdır. Ücretli SEO araçları ise çok daha detaylı analizler yapmak için uygundur.

Ücretsiz SEO Araçları

  • Google Search Console

Google Search Console Web sitesinin arama motorlarında sıralamasını merak edenler için vazgeçilmez bir SEO aracıdır. Google tarafında web sitenizin en önemli noktalarını incelemenizi sağlar. Aynı zamanda sitenizin Google dizinine eklenmesi, istemediğiniz URL’lerin Google dizininden kaldırılması gibi birçok aracı pratik olarak sunar.

  • Google Analytics

Özellikle sitenizin ziyaretçi hareketleri hakkında büyük analizleri Google Analytics programı ile yapabilirsiniz. Ziyaretçilerin sitede kalma oranı ve site trafiği ile ilgili tüm verileri buradan ücretsiz olarak izleyebilirsiniz.

  • Google Trends

Anahtar kelime analizi açısından kullanılabilecek olan Google Trends ücretsiz olarak sunulan bir SEO aracıdır. Google arama motorunda en çok aranan kelimeleri sunar ve sektör bakımından da analiz yapmanızı kolaylaştırır. Trend olan konuları inceleyerek SEO stratejilerinizi bu yönde geliştirebilirsiniz.

Ücretli SEO Araçları

  • Moz Analytics

Moz Analytics en yaygın kullanılan SEO araçlarından biridir. Ücretsiz kullanabileceğiniz analiz bölümleri olduğu gibi ücretli olarak daha detaylı bir şekilde kullanılmaktadır. Linklerin otorite puanları, sıralama takibi, rakip araştırması gibi birçok konuda ayrıntılı bir rapor sunar. Aynı zamanda bir site içerisindeki kopya içerik analizi ve siteye gelen backlinklerin kalitesini de bu araç sayesinde öğrenebilirsiniz.

  • SemRush

SemRush sıklıkla kullanılan SEO araçlarından biridir. Site içi ve site dışı SEO çalışmalarında kullanılabilir. Aynı zamanda reklam yönetimi ve içerik pazarlama gibi birçok analizin de kontrolünü sağlar. Rakip analizi, en karlı anahtar kelimeler, site denetim aracı gibi birçok özelliği ile ücretli SEO araçları arasında en çok kullanılanlardan biridir.

  • Ahrefs

Ahrefs ücretli SEO araçları içerisinde yer almaktadır. Bir web sitesinin içerdiği bağlantıları, organik kelimeleri ve trafiği pratik bir şekilde sunar. Aynı zamanda rakip analizi yapmaya da olanak tanır.

SEO Fiyatları Neye Göre Belirlenir?

SEO günümüzde her sektör için rekabetçi ve zorlu bir süreçtir. Bu nedenle de fiyatlarda farklılıklar olabilir. SEO fiyatı belirlemek için bazı kriterlere dikkat edilmektedir. SEO fiyatını etkileyen unsurlardan ilk olarak öne çıkan anahtar kelime aramasındaki rekabettir. Bir anahtar kelimede rekabet ne kadar yüksek ise fiyatlandırma da buna göre değişiklik gösterebilir.

Fiyatı etkileyen bir diğer etken ise sitenin yayında olduğu süredir. Yani sitenin yaşıdır. Yeni sitelere SEO çalışması yapmak fiyatı artırabilecek unsurlardandır çünkü site yaşı yüksek olan firmalara Google daha fazla itibar tanımaktadır. Bu bağlamda SEO çalışması da kolaylaşacaktır.

SEO çalışması sonucunda hedeflenen konum da fiyatı etkileyen kriterlerdendir. Örneğin bir arama motorunda ilk sayfa ya da ilk sıra arasında fiyat farkı mutlaka olacaktır.

Detaylar: https://proji.com.tr/seo/

 

 

26 Ocak 2018
1.552 kez görüntülendi